Δευτέρα, 23 Οκτωβρίου 2017 10:00

Το 2017 έχει κηρυχθεί έτος Αδριανού, γιατί έχουν συμπληρωθεί 1900 χρόνια από την ανάρρησή του στην εξουσία της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας. Η Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων Μ. Κεκροπούλου σε συνεργασία με τον Σύνδεσμο Φιλολόγων Ν. Κορινθίας διοργανώνουμε Συμπόσιο επιδιώκοντας να είμαστε πάντοτε στην πρώτη γραμμή των πολιτιστικών εξελίξεων και με τον τρόπο αυτό να αναδείξουμε τον νομό μας. Το Συμπόσιο θα πραγματοποιηθεί στο Ξυλόκαστρο, στο Συνεδριακό Κέντρο του Σικυών Beach, το Σάββατο 4 και Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2017.

Την Κυριακή 5 Νοεμβρίου το Συμπόσιο θα ολοκληρωθεί με την επίσκεψή μας στη Στυμφαλία (με λεωφορείο που διαθέτει το Πολιτιστικό Ίδρυμα της Τράπεζας Πειραιώς), στο  Θεματικό Μουσείο του ΠΙΟΠ στη Στυμφαλία.  Ο μύθος και η ζωή συναντώνται. Αλληλεξάρτηση Ανθρώπου και φύσης σε αρμονική συνύπαρξη στη λεκάνη της Στυμφαλίας.

Θα θέλαμε να δηλώσετε τη συμμετοχή σας ΕΔΩ

Έχει σημασία να δηλώσετε τον τόπο διαμονής για να φροντίσουμε το σημείο συνάντησης με τα λεωφορεία που θα μας μεταφέρουν στη Στυμφαλία.

Δευτέρα, 13 Φεβρουαρίου 2017 22:32

Eπιμορφωτική συνάντηση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 28 Φεβρουαρίου 2017, στην αίθουσα του Δημοτικού Θεάτρου του Κιάτου, στις 11:30,  με θέμα "Η αξιολόγηση της επίδοσης του μαθητή ως σχολική πρακτική και η αξιολόγηση των γραπτών δοκιμίων στην Εκθεση".

Εισηγητές:

• Ο κ. Γεώργιος Σπανός, ομότιμος καθηγητής της Φιλοσοφικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, με θέμα: “Θεωρία και πράξη της διδασκαλίας, της παραγωγής γραπτού λόγου: η αξιολόγηση των γραπτών δοκιμίων στην Εκθεση”

• Η κ. Χρύσα Σπυροπούλου, Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων Ν. Κορινθίας, με θέμα: “ Η αξιολόγηση της επίδοσης του μαθητού ως σχολική πρακτική”

Τελευταίες
    Δημοσιεύσεις