Επιμορφωτική δράση εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κορινθίας με τίτλο «Διδακτικές στρατηγικές για την καλλιέργεια δεξιοτήτων του 21ου αιώνα και την αύξηση κινήτρου των μαθητών

Σας ενημερώνουμε ότι συνδιοργανώνεται από τους Συμβούλους Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κορινθίας και σε συνεργασία με το Κέντρο για τα Χαρισματικά και Ταλαντούχα Παιδιά CTY Greece (Center for Talented Youth), επιμορφωτική βιωματική δράση με τίτλο «Διδακτικές στρατηγικές για την καλλιέργεια δεξιοτήτων του 21ου αιώνα και την αύξηση κινήτρου των μαθητών» το Σάββατο 17/2/2024, ώρα 9.00 π.μ. – 13.00 μ.μ., στις εγκαταστάσεις των Εκπαιδευτηρίων Ατσόγλου- Ισθμός Κορίνθου.

Η συνάντηση απευθύνεται σε όλους/ες τους/τις εκπαιδευτικούς Δ/θμιας Εκπαίδευσης που υπηρετούν στα δημόσια & ιδιωτικά σχολεία της Κορινθίας. Σκοπός αυτής της δράσης είναι η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών σε καινοτόμες διδακτικές πρακτικές που μπορούν να αξιοποιήσουν στη σχολική τους τάξη.

Στο πλαίσιο της επιμορφωτικής δράσης θα πραγματοποιηθούν εργαστήρια σε ομάδες 25-30 συμμετεχόντων. Προκειμένου να οργανωθούν τα εργαστήρια, παρακαλείσθε να συμπληρώσετε την ηλεκτρονική φόρμα εγγραφής: https://forms.gle/9yKsuW6rs9rrAVsU6

Πρόγραμμα Εργαστηρίου

ΏρεςΟμάδα  (25-30 συμμετέχοντες)
      9:00Προσέλευση – Χαιρετισμοί
9:30 –10:00Πώς διακρίνονται μαθητές με υψηλό δυναμικό
10:00 – 11:00Διδακτικές στρατηγικές που στοχεύουν στην καλλιέργεια δεξιοτήτων του 21ου αιώνα και στην αύξηση κινήτρου των μαθητών – Μέρος Α
11:00 – 11:15Διάλειμμα
11:15 – 12:15Διδακτικές στρατηγικές που στοχεύουν στην καλλιέργεια δεξιοτήτων του 21ου αιώνα και στην αύξηση κινήτρου των μαθητών – Μέρος Β
 12:15 – 13:00Συμπεράσματα – συζήτηση

Η συμμετοχή είναι προαιρετική.

Στο τέλος των εργαστηρίων θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης σε όλους/όλες τους/τις εκπαιδευτικούς.

Ουρανία Σαρρή B.A. , M.Sc. ,  Ph.D.

Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ06 – Αγγλικής Γλώσσας

Δ.Δ.Ε. Κορινθίας